Higienizacja z profilaktyką

Profesjonalne usługi profilaktyczne i higienizacyjne oferowane w gabinecie stomatologicznym ESTETYKA.

1.Usuwanie twardych złogów nazębnych-scaling

Kamień nazębny to zmineralizowana płytka bakteryjna, która zalegając na zębach przyczynia się z jednej strony do powstawania ubytków próchnicowych na powierzchniach zębów, z drugiej zaś powodować może powstanie stanu zapalnego dziąseł, który nie leczony może doprowadzić do zapalenia przyzębia. Kamień nazębny będąc doskonałym podłożem do zatrzymywania się miękkich nalotów narasta „wciskając się” w kieszonkę dziąsłową, niszczy aparat zawieszeniowy zęba (jego więzadła) oraz kość, w której ząb jest osadzony, co prowadzi do rozchwiania zębów i ich utraty. Regularne zabiegi usunięcia kamienia nazębnego są (scalingu) są niezbędne i powinny być wykonywane systematycznie dwa razy w roku, a w niektórych przypadkach nawet częściej.

Problemom z przyzębiem i stanom zapalnym dziąseł najczęściej towarzyszą następujące objawy:

-krwawienie z dziąseł podczas mycia zębów ,

-zaczerwienienie i obrzęk dziąseł oraz ich bolesności,

-ruchomość zębów,-,,brzydki oddech”,

-zaburzenia smaku,

fot_1

 

Scaling to zabieg profilaktyczno-leczniczy, polegający na usuwaniu osadów nazębnych oraz kamienia nazębnego nad i pod dziąsłowego za pomocą ultradźwięków. |Po usunięciu kamienia następuje polerowanie powierzchni koron zębów (polisching) za pomocą szczoteczek, gumek, pasty polerskiej oraz paseczków ściernych, co zapobiega odkładaniu się płytki nazębnej na szorstkiej powierzchni zęba. Następnie zęby zostają pokryte pianką fluorkową.

Scaling poddziąsłowy w szczególnych wypadkach niezbędne iest usunięci kamienia poddziąsłowego. Kamień poddziąsłowy powstaje w wyniku nie leczonego zapalenia dziąseł. Skaling poddziąsłowy stosowany jest również jako przygotowanie do leczenia chirurgicznego mającego na celu reparację oraz regenerację tkanek przyzębia. Zabieg wykonuje się odpowiednią końcówką do scalera o zmniejszonej amplitudzie drgań.

fot_2

 

Działanie scalera- końcówka wytwarza dźwięki, które rozkruszają kamień nazębny oraz wywołują zmiany w bakteriach powodując rozrywanie ścian ich komórek. Prowadzi to do zmniejszenia ilości bakterii na powierzchni korzenia. Zabieg przeprowadzony przy użyciu odpowiedniego instrumentarium jest całkowicie bezpieczny dla pacjenta.

fot_3

2.Usuwanie osadu i przebarwień.

fot_4

piaskarka

Piaskowanie to dokładne czyszczenie koron zębów z płytki nazębnej (osadów) przy użyciu piaskarki. Do tego zabiegu stosuje się puder o specjalnym składzie (węglan sodu). Zabieg ten jest całkowicie bezpieczny (nie powoduje uszkodzenia szkliwa). Proszek wraz z wodą rozpyla się w jamie ustnej pod zwiększonym ciśnieniem. Zabieg kończy się polerowaniem zębów (polischingiem) i fluoryzacją. Zalecany jest dla wszystkich którzy marzą o uśmiechu wolnym od osadu np. z kawy, herbaty, wina czy papierosów.

fot_5

3. Fluoryzacja zębów.

Fluoryzacja jest zabiegiem profilaktycznym, który wzmacnia zęby. Zabieg ten polega na pędzlowaniu i wcieraniu w szkliwo zębów lakierów fluorkowych lub stosowaniu okładów na łyżkach zawierających roztwory bogate w jony fluoru. Dzięki temu zęby, a zwłaszcza szkliwo zębów staje się bardziej odporne na działanie kwasów. Zabieg ten działa też korzystnie na początkowe stany próchnicowe, utwardza (remineralizuje) drobne uszkodzenia na powierzchniach zębów. Regularne zabiegi fluoryzacji pozwalają również znosić nadwrażliwość zębów. Lakier fluorowy utrzymuje się na powierzchni szkliwa od kilku godzin do kilku dni, a w zagłębieniach i bruzdach znacznie dłużej. Fluoryzację powinno się wykonywać przy okazji wizyt kontrolnych czyli 2- 4 razy w roku niezależnie od wieku.

fot_6

4. Lakowanie- uszczelnianie bruzd i szczelin.

fot_7

Lakowanie to całkowicie bezbolesny zabieg profilaktyczny mający na celu wypełnienie szczelin i zagłębień, występujących na powierzchniach żujących zębów specjalną światło utwardzalną substancją (lakiem).

Jedną z metod profilaktyki przeciwpróchnicowej jest lakowanie. Lak działa na zasadzie mechanicznego wypełniania bruzd i znajduje zastosowanie na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych. Zabieg lakowania wykonuje się jednorazowo u dzieci w wieku 6-7 lat, najlepiej jak najszybciej od chwili całkowitego wyrznięcia zębów trzonowych, gdyż ulegają one najszybciej i najczęściej próchnicy, jak również zębów przedtrzonowych (w których próchnica na powierzchniach żujących jest najtrudniej dostrzegana – dotyczy to głównie młodzieży w wieku 12-15 lat). Zabieg zwykle nie trwa dłużej niż kilka minut dla jednego zęba. W tym czasie ząb jest dokładnie czyszczony, osuszany,wytrawiony, następuje aplikacja laku, jego rozprowadzenie i naświetlenie lampą polimeryzacyjną. Cały zabieg trwa w całkowitej izolacji od dostępu śliny. Na koniec lekarz stomatolog sprawdza szczelność utwardzonego laku.

Poszerzone lakowanie bruzd. Przeprowadza się je tylko w szczególnych przypadkach. Polega ono na poszerzeniu bruzd cienkim wiertłem szczelinowym przed aplikacją laku. Takie rozwiązanie lekarz może zastosować w przypadku, kiedy w bruzdach rozwinęła się już próchnica, ale jest ona w początkowym stadium. Ze względu na niewielką głębokość preparacji zabieg pozostaje bezbolesny. Uszczelnienie bruzd na powierzchniach żujących należy kontrolować co 6 miesięcy, aby – jeśli zajdzie potrzeba – uzupełnić brak laku, a także aby stwierdzić w lakowanej bruździe brak lub obecność ogniska próchnicy.

5. Instruktaż higieny jamy ustnej.

Instruktaż higieny jamy ustnej przeprowadzany jest indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Wizyta trwa ok. 30 minut. Podczas takiej wizyty zostaje wybarwiona płytka nazębna dzięki czemu pacjent w lusterku może zaobserwować które miejsca są nie doczyszczane. Następnie dobieramy odpowiednią szczotkę do zębów i metodę szczotkowania odpowiednią dla danego pacjenta w zależności od stanu jego zębów i dziąseł i sprawności manualnej.

fot_8

Przy pomocy modelu uzębienia najpierw obrazowo pokazywana jest wybrana metoda szczotkowania, a następnie pacjent pokazuje jak nauczył się czyścić zęby tą metodą. Dobieramy również odpowiednią pastę i płyn do płukania jamy ustnej w zależności od stanu jego zębów i dziąseł.

Mycie zębów jedynie zwykłą szczoteczką to za mało!!!

W ostatnich latach powstało wiele narzędzi pomocniczych w celu dokładniejszego oczyszczania zębow.

Zaliczamy do nich:

Szczoteczka jednopęczkowa jest doskonała do czyszczenia okolic przyszyjkowych. Przy zastosowaniu właściwej techniki oraz szczoteczki jednopęczkowej oczyszczamy delikatnie i gruntownie okolicę przyszyjkową i trudnodostępne powierzchnie za zębami trzonowymi. Ważną sprawą jest aby przed rozpoczęciem używania szczoteczki jednopęczkowej wybrać się na instruktaż, gdyż nieumiejętne zastosowanie tej szczoteczki może przynieść więcej szkody niż pożytku.

fot_9

4. Szczoteczki do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych.

fot_10

Często pacjenci skarżą się, że choć regularnie myją zęby, to wciąż pojawiają się nowe ubytki i nieprzyjemny zapach z ust.

Zalegająca płytka bakteryjna w przestrzeniach międzyzębowych przez dłuższy czas w końcu mineralizuje czego efektem jest powstanie kamienia nazębnego, który bezpośrednio przylega do zęba nie pozwalając ślinie omywać ząb, a to właśnie ślina ma za zadanie dostarczanie składników mineralnych z pożywienia i pasty. W rezultacie dochodzi najpierw do odwapnienia zęba, a później do ubytku próchnicowego. Trzeba pamiętać, że szczoteczka do zębów nie oczyszcza przestrzeni międzyzębowej i jeśli pokarm zalega to powstają nowe ubytki(które często głęboko penetrują w głąb korzenia zęba). W wyniku procesów gnilnych resztek pokarmowych znajdujących się w przestrzeniach międzyzębowych powstaje nieprzyjemny zapach z ust.

Można zapobiec tym problemom stosując raz dziennie szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych, które w połączeniu z nitką dentystyczną gwarantują nam 100% oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych.

fot_11

Każdy z nas jest inny i tak samo ma różny rozstaw zębów, a to oznacza że nie ma jednej uniwersalnej szczoteczki międzyzebowej dla wszystkich pacjentów. Dla tego za pomocą barwnie kalibrowanej plastikowej sondy można precyzyjnie oznaczyć szerokość przestrzeni międzyzębowych i wybrać odpowiednio pasujące do nich szczoteczki mędzyzębowe.

Po zmierzeniu każdej przestrzeni międzyzębowej, zostaje pokazana właściwa metoda stosowania szczoteczek międzyzębowych. Pacjent w lusterku przygląda się jak higienistka kolejno do każdej przestrzeni międzyzębowej wprowadza szczoteczkę. Następnie sam pod okiem personelu medycznego oczyszcza przestrzenie przy użyciu właściwych rozmiarów szczoteczek.

Dodatkowo w celu idealnego oczyszczenia przestrzeni międzyzębowej należy posłużyć się nitką która doczyści punkty styczne zębów.

Są różne rodzaje nici dentystycznych w zależności od potrzeb indywidualnych pacjentów. Szczególnie polecamy:

- nić woskowana, która ma zastosowanie u większości pacjentów,

fot_12

- nić zamocowana na specjalnym trzymadełku skierowaną dla osób miewających odruch

wymiotny,

fot_13

-nić Super Floss dla osób z aparatami ortodontycznymi oraz dla osób posiadających stałe uzupełnienia protetyczne jak korony i mosty.

Jej trzy wyjątkowe elementy – usztywniona końcówka, nić miękka oraz nić standardowa – działają razem, aby zapewnić pacjentowi maksimum korzyści.

fot_14

Instruktaż higieny kończy się wręczeniem pacjentowi niezbędnych szczoteczek do czyszczenia zębów jakie dobraliśmy w trakcie wizyty, przekazane zostają zalecenia co do kolejności następujących po sobie etapów mycia zębów, oraz obrazowo rozpisane rozmiary szczoteczek międzyzębowych. Po każdym instruktażu ponownie spotykamy się na kontroli postępów w oczyszczaniu zębów i korygujemy ewentualne niedociągnięcia jeżeli takie są.