Protetyka

Protetyka to dziedzina stomatologii zajmująca się odtwarzaniem częściowych lub całkowitych braków zębów oraz rekonstrukcją zębów bardzo zniszczonych. Za pomocą leczenia protetycznego poprawić można wygodę i wygląd pacjenta jak również jego zdrowie.

Poprzez udział w licznych kursach sympozjach stale rozwijamy nasze umiejętności i podnosimy kwalifikacje. Dzięki temu możemy zaproponować naszym pacjentom najlepsze i najnowocześniejsze rozwiązania protetyczne

Należą do nich:

1.uzupełnienia stałe ( osadzone na stałe w jamie ustnej)

  • wkłady koronowe: inlay, olany ( porcelanowe lub kompozytowe)
  • licówki porcelanowe
  • korony i mosty porcelanowe na podbudowie z metali nieszlachetnych
  • korony i mosty na podbudowie ze złota
  • korony i mosty pełnoceramiczne ( bezmetalowe)
  • mosty adhezyjne
  • korony i mosty na implantach

2. Uzupełnienia ruchome ( pacjent może wyjmować je z jamy ustnej) protezy akrylowe całkowite ( konwencjonalne i overdenture-na zatrzaskach) i częściowe

  • protezy nylonowe
  • protezy szkieletowe ( konwencjonalne i bezklamrowe
  • z zastosowaniem zasuw, zatrzasków, rygli, koron teleskopowych)
  • protezy acetalowe

UZUPEŁNIENIA STAŁE

Wkłady koronowe inlay, olany

Co to są?

Wkłady koronowe są to uzupełnienia protetyczne zastępujące tradycyjne wypełnienia tzw. Plomby. Stosujemy je w zębach przedtrzonowych i trzonowych gdy zostały znacznie zniszczone powierzchnie styku tych zębów z sąsiadującymi zębami a także w przypadku znacznej utraty tkanek zęba. Jeśli za pomocą wkładu odbudowujemy całkowicie zniszczoną powierzchnię żującą wówczas taki wkład nazywamy nakładem (overlay). Do zalet wkładów zaliczamy ich znaczną wytrzymałość a także precyzję jaką często ciężko jest osiągnąć w przypadku znacznie zniszczonych koron.

Jak się wykonuje wkład?

Na pierwszej wizycie lekarz usuwa zniszczone próchnicą tkanki zęba i opracowuje odpowiednio pod wkład. Pobiera wycisk i wysyła go do laboratorium gdzie po odlaniu modelu wykonywany jest wkład. Na kolejnej wizycie cementowany jest wkład

Licówki porcelanowe

Co to są licówki porcelanowe?

Licówki porcelanowe są to cieniutkie porcelanowe nakładki przyklejane głównie na przednie zęby u pacjentów, którzy mają mocno przebarwione zęby, uszkodzone, nierówne lub z dużą ilością wypełnień. U pacjentów, którzy chcą się pozbyć nieestetycznych szpar między zębami licówki również będą najlepszym rozwiązaniem.

Wykonanie licówek

Podczas pierwszej wizyty lekarz bada pacjenta, aby wykluczyć obecność kamienia nazębnego i chorób przyzębia, które uniemożliwiają wykonanie licówek. W takim przypadku pacjent kierowany jest do higienistki celem oczyszczenia zębów ze złogów i osadów. Następnie przystąpić można do wykonania licówek. Wspólnie z pacjentem lekarz dobiera kolor i odcień zębów i mając na uwadze oczekiwania pacjenta określa plan leczenia. Zabieg wykonania licówek odbywa się na dwóch wizytach: Na pierwszej, jeśli to niezbędne, lekarz oszlifuje powierzchnię przednią zębów i pobierze wycisk dla technika, który wykona je w laboratorium protetycznym. W międzyczasie zęby zostaną zabezpieczone licówkami tymczasowymi. Na drugiej wizycie po ok. 10 – 14 dniach licówki zostaną przymierzone i po akceptacji pacjenta zacementowane, czyli przyklejone do powierzchnie jego zębów.

Kiedy nie można wykonać licówek?

Przede wszystkim gdy zaniedbana jest higiena jamy ustnej pacjenta lub cierpi on z powodu choroby przyzębia. Wówczas przed wykonaniem licówek pacjent poddawany jest zabiegom higienizacji ( usuwania osadu i kamienia nazębnego) i leczeniu przyzębia. Gdy zęby mają zbyt zniszczoną koronę lub zbyt duża ilość rozległych wypełnień wówczas lepszym rozwiązaniem będą korony porcelanowe. Również w przypadku zbyt zrotowanych zębów lepiej czasami wykonać odbudowę w postaci koron porcelanowych. Niektóre wady zgryzu uniemożliwiające wykonanie licówek można także wyleczyć poddając się leczeniu ortodontycznemu.

Czy to boli?

Wykonanie licówek to praktycznie bezbolesny zabieg, który można wykonać w znieczuleniu miejscowym.

Jak dbać o licówki porcelanowe?

Najważniejsza jest dobra higiena jamy ustnej. To jak dbasz o własne zęby warunkuje jak długo cieszyć się będziesz: „lśniącym” uśmiechem. Ważne są również regularne wizyty u higienistki celem usuwania ewentualnych osadów. Higienistka na uczy Cię również jak właściwie oczyszczać powierzchnię zębów.

Czy licówki porcelanowe są trwałe?

Licówki porcelanowe to rozwiązanie bardzo trwałe, jednakże ich funkcjonalność w jamie ustnej i dobra estetyka są też zależne od właściwej pielęgnacji zębów i dziąseł. Regularne wizyty u stomatologa również pomogą wydłużyć ich trwałość

Korony i mosty

Co to jest korona porcelanowa?

W przypadku gdy ząb jest bardzo uszkodzony i osłabiony, lub jeśli jego kształty lub kolor SA niezadowalające, a żadna z metod zachowawczych nie zda egzaminu wykonuje się koronęporcelanową. Wskazaniem do wykonania korony porcelanowej SA też żeby po leczeniu endodontycznym zwykle osłabione i narażone na pęknięcia.

Wykonanie korony porcelanowej

Wykonanie korony porcelanowej odbywa się na dwóch wizytach. Na pierwsze lekarz szlifuje zęba i pobiera jego wycisk, na podstawie którego w laboratorium wykonywana jest korona porcelanowa. Na czas oczekiwania, zwykle jest to ok. 7 -10 dni, pacjent zostaje zaopatrzony w koronę tymczasową. Podczas drugiej wizyty następuje przymiarka korony i po akceptacji przez pacjenta lekarz umocowuje ją na stałe w jamie ustnej. Wykonanie mostu wiąze się z oszlifowaniem większej ilości zębów , i czasami z jedną lub dwiema wizytami pośrednimi celem przymierzenia mostu w jamie ustnej na poszczególnych etapach jego wykonywania.

Czym się różnią korony porcelanowe na podbudowie z metalu od koron pełnoceramicznych ?

Korony i mosty porcelanowe mogą być wykonane na podbudowie z metalu nieszlachetnego, na podbudowie ze złota lub pełnoceramiczne. Podstawową różnicą pomiędzy poszczególnymi koronami są walory estetyczne. W przypadku koron na podbudowie metalowej światło załamuje się i odbija inaczej niż w warunkach uzębienia naturalnego. Związane jest to z faktem iż warstwa metalu jest nieprzepuszczalna dla świata. Z tego względu również otaczające dziąsło może mieć zmieniony odcień. Z obecnością metalu związane jest również zjawisko tzw. „Rąbka metalicznego”, które pojawiać się może w okolicy szyjek zębów jako nieestetyczne sine przebarwienie. Pacjenci którzy obawiają się alergii związanej z występowaniem stopów metalii również powinni rozważyć możliwość wykonania koron lub mostów pełnoceramicznych. Korony i mosty pełnoceramiczne pozbawione niekorzystnych ww. wad do złudzenia przypominają naturalne zęby a ich dodatkową zaletą jest biokompatybilność czyli idealne tolerowanie przez organizm pacjenta

Odlew ProtetycznyOdlew protetyczny

Mosty adhezyjne

Są alternatywą dla tradycyjnych mostów ceramicznyc, w przypadku których wymagane jest oszlifowanie zębów. Mosty adhezyjne dają możliwość znacznego ograniczenia lub całkowitej rezygnacji z opracowania zębów filarowych( nie trzeba ich szlifować). Takie możliwość stwarza zastosowanie włókien szklanych, które mają za zadanie wzmocnić odbudowę brakujących zębów wykonywaną z materiałów złożonych.

Most adhezyjny lekarz wykonuje w ustach pacjenta na jednej wizycie!

UZUPEŁNIENIA RUCHOME

Wśród uzupełnień ruchomych wyróżniamy:

1. uzupełnienia całkowite

  • w przypadku całkowitego bezzębia pacjenta są to konwencjonalne protezy akrylowe
  • w przypadku gdy pacjent posiada uzębienie tzw. Resztkowe (osadzane na zatrzaskach) lub osadzane na implantach protezy overdenture

ProtezaProteza

UZUPEŁNIENIA RUCHOME

Wśród uzupełnień ruchomych wyróżniamy:

1. wśród uzupełnień częściowych – gdy pacjent posiada własne żeby – możliwości jest znacznie więcej.

Najpowszechniej stosowane są protezy akrylowe częściowe, jednakże ze względu na słabą estetykę ( metalowe klamry), nie wystarczającą wytrzymałość i sprężystość, szczególnie w trudnych warunkach podłoża protetycznego, a także możliwość alergizacji oferujemy naszym pacjentom korzystniejsze rozwiązania. Jednym z nich jest proteza nylonowa, bardziej elastyczne i pozbawiona elementów metalowych. Znacznie lepszym dla pacjenta uzupełnieniem braków częściowych zębów jest proteza szkieletowa lub proteza acetalowi ze względu na korzystniejsze przenoszenie sił żucia na kość, nie tylko przez okostną, ale również przez ozębną obecnych w jamie ustnej zębów. Proteza szkieletowa składa się z metalowego szkieletu pokrytego częściowo akrylem z ustawionymi w nim zębami. Posiada ona różne elementy utrzymujące w postaci klamer i metalowych „wypustek”. W przypadku gdy pacjent nie akceptuje widocznych metalowych elementów oferujemy inne rozwiązania w postaci zastosowania takich elementów jak zatrzaski, zasuwy, rygle czy korony teleskopowe umożliwiających uzyskanie bardzo dobrego efektu estetycznego. Alternatywą dla typowej protezy szkieletowej jest proteza acetal;owa, w której elementy metalowe ąpione są przez tworzywa występujące w 17 odcieniach przypominające kolorem dziąsła i zęby pacjenta. W przypadku tych uzupełnień jednak nie można wykonać precyzyjnych elementów poprawiających utrzymanie protezy jak ww. zatrzaski, zasuwy, rygle czy korony teleskopowe.

Mnogość rozwiązań jakie posiadamy w naszej ofercie umożliwia nam dobór metody leczenia indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta jednocześnie zgodnie z jego oczekiwaniami estetycznymi.

Proteza częściowa

Proteza zębów Proteza zębów dolnych

Praca kombinowana

- proteza szkieletowa z elementami retencyjnymi, korony porcelanowe z zatrzaskami:

Proteza częściowa Proteza częściowaProteza zębów

 - korony porcelanowe z ryglem + proteza szkieletowa częściowa

Fragment protezy Część protezy